Nasiona Chia: Najlepsze korzyści zdrowotne i zastosowanie

Nasiona chia to roślina występująca w Meksyku i Ameryce Środkowej. Roślina ta jest używana do produkcji ciast, chlebów i ciasteczek.

Jest ona doskonałym źródłem białka i błonnika. Nasiona chia nazywane są superżywnością ze względu na swoje niesamowite właściwości zdrowotne. Oto niektóre z najlepszych korzyści płynących z nasion chia:

1. Poprawiają trawienie:

Nasiona chia są bogate w antyoksydanty i błonnik. Te dwa elementy są odpowiedzialne za dostarczanie energii naszemu organizmowi, a także są korzystne dla naszego układu trawiennego. Spożywanie regularnej porcji tych nasion pomoże w zmniejszeniu zaparć i niestrawności.

2. Poprawia metabolizm:

Nasiona chia zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega 3 i błonnika. Ponieważ mają niską zawartość węglowodanów, dostarczają energii naszemu organizmowi, a także poprawiają metabolizm.

3. Pomagają w redukcji wagi:

Nasiona chia są niskokaloryczne. Najlepsze jest to, że nasiona te nie zawierają cholesterolu, a więc nie powodują tycia. Błonnik obecny w nasionach sprawia, że czujemy się syci przez dłuższy czas.

4. Poprawia zdrowie serca:

Nasiona chia są bogate w żelazo i magnez, które są odpowiedzialne za utrzymanie zdrowia naszego serca. Żelazo jest niezbędne dla naszego organizmu do produkcji czerwonych krwinek.

5. Zmniejszają ryzyko zachorowania na raka:

Nasiona chia są bogate w przeciwutleniacze i polifenole, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Przeciwutleniacze zawarte w nasionach są odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu.

6. Łagodzi stres:

Nasiona chia są bogate w wapń i witaminę B-complex, które pomagają złagodzić stres. Kiedy czujemy się zestresowani, nasz organizm wytwarza kortyzol, który prowadzi do przyrostu masy ciała.

7. Zwiększają płodność:

Obecność fitochemikaliów w nasionach jest pomocna w zwiększaniu płodności u kobiet.

8. Poprawia wzrok:

Nasiona chia zawierają dużą ilość składników odżywczych, które są niezbędne dla zdrowia oczu. Pomagają również zmniejszyć opuchliznę, a tym samym poprawić wzrok.

Wnioski:

Jeśli zastanawiałeś się, jakie są najlepsze korzyści zdrowotne nasion chia, to tutaj jest dla Ciebie kompletny przewodnik. Nie czekaj więc, zacznij jeść te nasiona już teraz.